יוזמה: קבלנים מהנגב יבנו את עיר הבה"דים

ynet
תאריך פרסום: 18.7.2010
מאת: ירון ששון ועופר פטרסבורג

לכתבה המקורית
חזרה לכל הכתבות

לפי הצעת חוק של ח"כ מירי רגב, הזכיין יחויב להעדיף קבלני משנה מהנגב. קבלנים וגורמים במשרד הביטחון פסימיים. קבלן מבאר שבע: "החוק פופוליסטי, זה לא יחזיק מים"

ח"כ מירי רגב תגיש היום הצעת חוק לוועדת שרים לענייני חקיקה בכנסת בדבר תיקון חוק חובת המכרזים, שמטרתו מתן העדפות לקבלני משנה מהנגב במסגרת פרויקט "מעבר צה"ל לנגב", ובראשו קריית ההדרכה בצומת הנגב, "עיר הבה"דים".

המדינה הכריזה באחרונה על הפרויקט הלאומי, במסגרתו בסיסים רבים מאזור המרכז יעברו לנגב. בסיס התובלה של חיל האוויר כבר עבר מאזור לוד לנבטים ובעתיד צפויים לעבור בסיס התקשוב, בסיס יחידת המודיעין 8200 ובתי הספר להדרכה בצריפין, שיעברו לצומת הנגב, דרומית לבאר שבע.

משרד הביטחון, העומד בראש הפרויקט, החליט שהמכרזים להקמת הבסיסים בעיר הבה"דים ייבנו בשיטת ה-BOT, לפיה הקבלן שיזכה בפרויקט ישלם למשרד הביטחון שכירות, יבנה ויתן השירותים לפרויקט ל-20 שנה.

ח"כ רגב פעלה בנושא יחד עם ח"כ חיים כץ. לדבריה, "בליבת המהלך עומד עקרון הפרטת השירותים שאינם מוגדרים לחימה: בינוי המחנות, תחזוקת הבסיסים ושירותי הסעדה".

היום תבקש רגב להעדיף ספקים מאזורי עדיפות לאומית, תושבי הנגב. "מדובר בתיקון חקיקה שיש בו אמירה חד-משמעית של המדינה והממשלה, שיש לה רצון אמיתי לנצל את המעבר של בסיסי צה"ל למינוף הנגב כולו".

בהצעת החוק כתבה רגב: "לצערי, למרות מאמצים רבים שהושקעו, הוחלט על שיטה שבה לא קיים סיכוי לחברות מהנגב לזכות. למרות עובדה זו לא אמרתי נואש, ואני נחושה למצוא את הדרכים לאפשר לספקים ועובדים מהנגב לקבל נתח משמעותי מן העוגה".

"המכרז הזה פוגע בנו, קבלני הנגב, בכך שקבלן אחד יעשה את הכל", אומר אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בנגב. לדבריו, "במקום לעזור לפריפריה ולקבלנים פה, 200 במספר, שבקושי יש להם עבודה, מציעים את זה לקבלן אחד, שסביר להניח יהיה מהמרכז. המדינה צריכה לקחת את ההוצאה על עצמה ולהוציא את המכרז לכמה שיותר קבלנים".

יוסי דלויה, קבלן בניין גדול מבאר שבע: "לא הגיוני שניישב את הנגב ובמקביל נחיה כמו סוג ג'. במצב הנוכחי, הקבלן הגדול יעסיק קבלנים קטנים מהדרום, שיקבלו סכום נמוך".
לעומתו, אמיר יעקובי, קבלן תשתיות מבאר שבע זה 30 שנה, פסימי: "לפי הצעת החוק, קבלנים מהמרכז יכולים לפתוח משרד קטן בבאר שבע לפני המכרז, ואז יגידו שהם מהדרום וכך הם יזכו. זה קרה במכרז בחיפה," אמר. "זה פופוליסטי, זה לא יחזיק מים".

גם גורמים במשרד הביטחון טוענים כי הצעת החוק פופוליסטית, וכי קבלני הדרום לא יוכלו ממילא להשתלט על היקף עבודות כה עצום.

ומה אומרים קבלנים שאינם מהדרום? "זה לא ריאלי", טוען קבלן גדול מהמרכז, "בלי לזלזל יש כמה קבלנים טובים וגדולים בדרום, אך אינם מספיקים להיקף עבודות כזה. מטרת המכרז אינה להפוך את קבלני הדרום למתעשרים. מי שחשוב הם העובדים".
אליאס טנוס, מנכ"ל חברת ב.ס.ט, המתגורר בצפון: "כל יוזמה שמקדמת ביצוע עבודות על ידי קבלנים ישראלים, שיש להם עובדים ישראלים, היא ברוכה בעיני. יחד עם זאת, ישראל אינה מדינה כל כך גדולה ולכן אין מקום לדעתי לחלוקה לפני אזורים גיאוגרפיים".

לכתבה המקורית
חזרה לכל הכתבות

חדשות נוספות

 • לכתבה המלאה
  חברת בסט קיבלה לידיה את בניית המתחם החדש המפואר של אפל ברחוב המשכית בהרצליה פיתוח.
  חברת בסט קיבלה לידיה את בניית המתחם החדש המפואר של אפל ברחוב המשכית בהרצליה פיתוח.
 • לכתבה המלאה
  אתגרי הביצוע בישראל הופכים למסובכים יותר ויותר
  לא מעט פרויקטים שנבנים בשנים האחרונות בישראל כוללים אתגרי ביצוע הנדסיים ותכנוניים הנראים כמעט בלתי אפשריים. לאחרונה נחנך בהרצליה בניין אפל, שנבנה על ידי חברת בסט בנייה עבור חברת גב ים נכסים ובניין.
 • לכתבה המלאה
  בסט בונה את תוצרת הארץ תל אביב
  אמות וגב ים החלו בשיווק מגדל משרדים בן 30 קומות ברחוב תוצרת הארץ בת״א
 • לכתבה המלאה
  השלמת הפרויקט "בית קומברס" ברעננה
  ריבוע כחול נדל"ן מברכת את חברת קומברס עם השלמת הפרויקט "בית קומברס" ברעננה ומודה לחברת בסט בניה על איכות הביצוע, עמידה בלוחות זמנים ועל שיתוף הפעולה ההדוק לאורך כל הדרך.
 • לכתבה המלאה
  אצטדיון הכדורגל סמי עופר חיפה
  לדברי אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת בסט: "האצטדיון ממוקם בוואדי בין שני הרים ועקב כך נשבות רוחות חזקות מאוד במהירות ממוצעת של 120 קמ"ש. לכן, הקמת הגג הפכה למורכת יותר וכללה ניסויים רבים בדגמים, אשר בוצעו בישראל ובאנגליה
 • לכתבה המלאה
  'בסט בניה' השלימה את מתחם קונברס
  הושלמה הקמת מתחם קומברס בכניסה הצפונית לרעננהעבור ריבוע כחול נדל"ן.
 • לכתבה המלאה
  הושלמה הקמת מתחם קומברס
  חברת קומברס צפויה בימים הקרובים להעביר את משרדיה מרמת החייל לרעננה לפרויקט מתחם קומברס אשר הוקם על ידי חברת בסט בנייה.
 • לכתבה המלאה
  הצצה לבניין של אפל
  טים קוק ישיק מחרתיים את מרכז הפיתוח של אפל בהרצליה פיתוח בהשתתפות כאלף עובדי החברה. העובדים יוכלו לשוטט בין גשרוני מתכת לגינה ייחודית, כשמעליהם תלויה קוביית מתכת ענקית
 • לכתבה המלאה
  מעונות חדשים בטכניון
  קבוצת בסט זכתה במכרז להקמת מעונות הסטודנטים החדשים של הטכניון בחיפה.
 • לכתבה המלאה
  בסט נכנסת לתחום הייזום: תקים פרויקט מגורים בטירת הכרמל
  החברה זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל להקמת 80 יחידות דיור בטירת הכרמל ותשלם 14.2 מיליון שקל כולל הוצאות פיתוח
 • לכתבה המלאה
  מחזירים את הבנייה במדינה לימי מפאי
  מדוע הבניה ביוזמה ציבורית צוברת תאוצה, בעוד היזמים הפרטיים מאטים באחרונה את הקצב?
 • לכתבה המלאה
  מחצית מהקבלנים: תוכניות הממשלה לא יקטינו את מצוקת הדיור
  רק 30% סבורים שתוכנית לפיד לפטור במע"מ תוריד את מחירי הדיור. שר השיכון: ב-2015 מחירים הדיור ירדו ב-16%-20%. תהילה ינאי: אם תקופה הקיפאון תמשך מספר חודשים נראה לקראת תחילת 2015 פשיטות רגל
 • לכתבה המלאה
  מתיחת פנים ב-80 מיליון שקל
  חברת בסט החלה בביצוע פרויקט להרחבת המרכז המסחרי בעין שמר, שבבעלות חברת דור אלון וקיבוץ עין שמר, בהיקף כולל של 80 מיליון שקל
 • לכתבה המלאה
  בסט תקים את המתחם הציבורי בשוק הסיטונאי
  קבוצת הבנייה שבבעלות בדיע טנוס זכתה במכרז לבניית השטח הציבורי במתחם שהיקפו עומד על 300 מיליון שקל. מנור גינדי: מתחם השוק יושלם בתוך שלוש שנים
 • לכתבה המלאה
  ב.ס.ט תקים את המרכז הלוגיסטי החדש של שטראוס בשוהם
  המתוכנן לקום באזור התעשייה Hi Park הסמוך לשוהם. שווי העסקה הוא 70 מיליון שקל, והמבנה מתוכנן להתפרש על שטח כולל של 55 אלף מ"ר.
 • לכתבה המלאה
  קבוצת בסט תבנה את מרכז עזריאלי בחולון
  קבוצת בסט, בבעלות איש העסקים בדיע טנוס, זכתה במכרז של קבוצת עזריאלי לבנייתו של מרכז עזריאלי לעסקים בחולון, בהיקף של 185 מיליון שקל.
 • לכתבה המלאה
  ראיון עם אליאס טנוס - מנכ''ל קבוצת בסט
  "במקומות רבים עדיין חסרים מרכזים מסחריים" אין ספק שבחלק מהמקומות בארץ אנחנו מרגישים שיש יותר מדי קניונים, אבל ישנם מקומות רבים שעדיין חסרים בהם מרכזים מסחריים וקניונים". כך אומר אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת ב.ס.ט, אחת מחברות הייזום והביצוע הגדולות בארץ.
 • לכתבה המלאה
  אפקון מקימה שותפות עם חברת בסט לביצוע פרויקט גלובל טאוורס בפ"ת בהיקף של 380 מיליון שקל
  הפרויקט יכלול 120 אלף מ"ר משרדים בשטח של 19 דונם בהם מסחר וחניון תת קרקעי בשני מגדלים בני 32 ו-36 קומות. מועד האכלוס נקבע למרץ 2020
 • לכתבה המלאה
  חברת בסט זכתה במכרזי בנייה בהיקף של 100 מיליון שקל
  חברת הבניה ב.ס.ט. שבבעלות איש העסקים בדיע טנוס ומנוהלת על ידי בנו אליאס טנוס, זכתה באחרונה בשלושה מכרזים בשווי הכנסות כולל של 100 מיליון שקל.
 • לכתבה המלאה
  ב.ס.ט תקים מבנה משרדים ומעבדות במכון ויצמן ב-60 מיליון שקל
  מדובר במבנה בגובה 5 קומות שבנייתו תיארך כשנתיים; לאחרונה זכתה החברה במכרזים בהיקף של 230 מיליון שקל
 • לכתבה המלאה
  יוזמה: קבלנים מהנגב יבנו את עיר הבה"דים
  לפי הצעת חוק של ח"כ מירי רגב, הזכיין יחויב להעדיף קבלני משנה מהנגב. קבלנים וגורמים במשרד הביטחון פסימיים. קבלן מבאר שבע: "החוק פופוליסטי, זה לא יחזיק מים"
 • לכתבה המלאה
  ראיון מיוחד עם בדיע טנוס
  בעלי ב.ס.ט: "אין לערבים מודעות לגור בבניין 10 קומות"
 • לכתבה המלאה
  מעונות הסטודנטים הטכניון
  הטכניון חנך את מעונות הסטודנטים החדשים שנבנו על ידי חברת בסט ב-90 מיליון שקל