בעלי ב.ס.ט: "אין לערבים מודעות לגור בבניין 10 קומות"

גלובס
תאריך פרסום: 9.4.2011
מאת: ליאת רון

לכתבה המקורית
חזרה לכל הכתבות

בגיל 71, ואחרי השתלת כליה בפיליפינים ("בארץ לא האמינו לי שלא שילמתי לבן אדם שרצה לתרום לי"), בדיע טנוס מכיר את מדינת ישראל טוב מכל אדם אחר ■ ולמה דווקא במגזר הערבי הוא לא בונה?

לפני שבדיע טנוס חגג יום הולדת 12, אביו אושפז בבית החולים במצב קשה. המשפחה, דור רביעי בנצרת, כמעט הגיעה עד לפת לחם. האב פרנס את ששת ילדיו בדוחק מעבודה במספרה ובחנות הבגדים הצנועה שהייתה לו, וכשהפסיק בגלל מחלת כליות, הברירה היחידה שעמדה בפני אמו הייתה לפנות אל לשכת הסעד ולקבל עזרה. כבר בגיל הזה גידל טנוס, היום היו"ר והבעלים של ב.ס.ט ייזום ובנייה, כבוד עצמי של מבוגרים. הוא לא הסכים בשום פנים ואופן לקבל קצבה מהמדינה והודיע לאימא שלו שלא תדאג, שהוא יוצא לעבודה.

"זאת הייתה בושה, לא רציתי כסף של טובות", אומר טנוס, איש גדל גוף בן 71, חם בצורה יוצאת דופן ונדיב כמו שרק מי שטיפס בציפורניים, יודע להיות. מאז הצליח הנער העני מנצרת, שבמקום זיכרונות ילדות מתוקים, חווה רגעי אימה של הישרדות, להתחבב על צמרת הכלכלה הישראלית. תשאלו את ציון קינן, ואת גליה מאור ואת מיכאל שטראוס, שהפגינו נוכחות במסיבת הסילבסטר המפורסמת שהוא עורך בכל שנה בנצרת, וגם את לב לבייב ואת דוד עזריאלי, שמשתפים איתו פעולה בלא מעט פרויקטים.

נחזור לילדות. כדי להרוויח כסף שיעזור להחזיק את המשפחה, יצק טנוס נרות לכנסייה ופתח מכולת שכונתית בחדר צדדי בבית. "זה היה מין חדר קטנטן. רכב לא היה יכול להגיע לחנות, אז היינו מביאים את הסחורה על חמור. ב-1954 היה שוק גדול לחזירים. כולם גידלו חזירים וגם לנו היה דיר ליד הבית. ככה התגלגלנו מעסק לעסק".

– הצלחת גם להיות ילד? למדת בבית הספר?

"לא הייתה לי ילדות. אני לא זוכר שיצאתי עם חברים או ששיחקתי אחר הצהריים. הייתי דואג לחזור מהר כדי להאכיל את החזירים. לא הייתי הבכור. אחי הבכור, הייתה לו בעיה בריאותית בעין, אז אני הייתי צריך לעבוד בשביל המשפחה. למדתי עד סוף היסודי וזהו. כל הזמן הלכתי עם חברים יותר גדולים ממני בחמש-שש שנים. זאת הייתה הרבה אחריות על כתפיים של ילד, אבל צברתי ניסיון חשוב".

הראש של טנוס עבד כל הזמן. הוא חיפש עבודה מהירה ומשתלמת יותר ואיכשהו התגלגל לבנייה. הוא התחיל כעוזר תפסן של שני בחורים שהכיר, וכשניסה להתקבל לעבודה בסולל בונה בנצרת, גורש כשגילו שהוא בן 16 ושאין לו אישור עבודה. "הלכתי להירשם לאישור עבודה עוד לפני שהייתה לי תעודת זהות", הוא מספר. "שנה וחצי הייתי בסולל בונה. הוציאו אותנו לקורסים לתכנון ואחרי זה עברתי למחלקת הבנייה של השומר הצעיר, והתחלתי לעבוד בקיבוץ דליה. נהניתי לעבוד בקיבוצים. היו שם אנשים טובים. הייתי ישן בדליה וחוזר אחרי שבועיים הביתה. משם שלחו אותנו למשמר העמק, לרמת מנשה, לזורע".

– מנין הדחף להיות עצמאי?

"שמתי לעצמי מטרה: אני לא רוצה להיות חמור לאחרים, אלא רק חמור לעצמי. אחרי שנתיים של עבודה, הייתה לי בעיה בידיים מהמלט, והחלטתי לקחת עבודות לבד. זה היה בשנות ה-60. נכנסתי לשותפות במוצקין עם שני חברים והפסדנו הרבה כסף. הם היו עצלנים ואני הייתי קטן מדי. אבל בגיל 19, כשיש לך לחץ לעזור למשפחה, לא חושבים פעמיים. הולכים על כל דבר ובכל הכוח. היה לי אומץ לקחת סיכון לבד לגמרי והייתה לי גם שיטה. הייתי לוקח עבודות, למשל בניית מרפסת, וישר הייתי מביא חומר ושם אותו שם בבית ולוקח מקדמה כדי שהעבודה תהיה שלי ולא ייקחו מישהו אחר".

"הייתי חבר של רבין"

לכתבה המקורית
חזרה לכל הכתבות

חדשות נוספות

 • לכתבה המלאה
  חברת בסט קיבלה לידיה את בניית המתחם החדש המפואר של אפל ברחוב המשכית בהרצליה פיתוח.
  חברת בסט קיבלה לידיה את בניית המתחם החדש המפואר של אפל ברחוב המשכית בהרצליה פיתוח.
 • לכתבה המלאה
  אתגרי הביצוע בישראל הופכים למסובכים יותר ויותר
  לא מעט פרויקטים שנבנים בשנים האחרונות בישראל כוללים אתגרי ביצוע הנדסיים ותכנוניים הנראים כמעט בלתי אפשריים. לאחרונה נחנך בהרצליה בניין אפל, שנבנה על ידי חברת בסט בנייה עבור חברת גב ים נכסים ובניין.
 • לכתבה המלאה
  בסט בונה את תוצרת הארץ תל אביב
  אמות וגב ים החלו בשיווק מגדל משרדים בן 30 קומות ברחוב תוצרת הארץ בת״א
 • לכתבה המלאה
  השלמת הפרויקט "בית קומברס" ברעננה
  ריבוע כחול נדל"ן מברכת את חברת קומברס עם השלמת הפרויקט "בית קומברס" ברעננה ומודה לחברת בסט בניה על איכות הביצוע, עמידה בלוחות זמנים ועל שיתוף הפעולה ההדוק לאורך כל הדרך.
 • לכתבה המלאה
  אצטדיון הכדורגל סמי עופר חיפה
  לדברי אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת בסט: "האצטדיון ממוקם בוואדי בין שני הרים ועקב כך נשבות רוחות חזקות מאוד במהירות ממוצעת של 120 קמ"ש. לכן, הקמת הגג הפכה למורכת יותר וכללה ניסויים רבים בדגמים, אשר בוצעו בישראל ובאנגליה
 • לכתבה המלאה
  'בסט בניה' השלימה את מתחם קונברס
  הושלמה הקמת מתחם קומברס בכניסה הצפונית לרעננהעבור ריבוע כחול נדל"ן.
 • לכתבה המלאה
  הושלמה הקמת מתחם קומברס
  חברת קומברס צפויה בימים הקרובים להעביר את משרדיה מרמת החייל לרעננה לפרויקט מתחם קומברס אשר הוקם על ידי חברת בסט בנייה.
 • לכתבה המלאה
  הצצה לבניין של אפל
  טים קוק ישיק מחרתיים את מרכז הפיתוח של אפל בהרצליה פיתוח בהשתתפות כאלף עובדי החברה. העובדים יוכלו לשוטט בין גשרוני מתכת לגינה ייחודית, כשמעליהם תלויה קוביית מתכת ענקית
 • לכתבה המלאה
  מעונות חדשים בטכניון
  קבוצת בסט זכתה במכרז להקמת מעונות הסטודנטים החדשים של הטכניון בחיפה.
 • לכתבה המלאה
  בסט נכנסת לתחום הייזום: תקים פרויקט מגורים בטירת הכרמל
  החברה זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל להקמת 80 יחידות דיור בטירת הכרמל ותשלם 14.2 מיליון שקל כולל הוצאות פיתוח
 • לכתבה המלאה
  מחזירים את הבנייה במדינה לימי מפאי
  מדוע הבניה ביוזמה ציבורית צוברת תאוצה, בעוד היזמים הפרטיים מאטים באחרונה את הקצב?
 • לכתבה המלאה
  מחצית מהקבלנים: תוכניות הממשלה לא יקטינו את מצוקת הדיור
  רק 30% סבורים שתוכנית לפיד לפטור במע"מ תוריד את מחירי הדיור. שר השיכון: ב-2015 מחירים הדיור ירדו ב-16%-20%. תהילה ינאי: אם תקופה הקיפאון תמשך מספר חודשים נראה לקראת תחילת 2015 פשיטות רגל
 • לכתבה המלאה
  מתיחת פנים ב-80 מיליון שקל
  חברת בסט החלה בביצוע פרויקט להרחבת המרכז המסחרי בעין שמר, שבבעלות חברת דור אלון וקיבוץ עין שמר, בהיקף כולל של 80 מיליון שקל
 • לכתבה המלאה
  בסט תקים את המתחם הציבורי בשוק הסיטונאי
  קבוצת הבנייה שבבעלות בדיע טנוס זכתה במכרז לבניית השטח הציבורי במתחם שהיקפו עומד על 300 מיליון שקל. מנור גינדי: מתחם השוק יושלם בתוך שלוש שנים
 • לכתבה המלאה
  ב.ס.ט תקים את המרכז הלוגיסטי החדש של שטראוס בשוהם
  המתוכנן לקום באזור התעשייה Hi Park הסמוך לשוהם. שווי העסקה הוא 70 מיליון שקל, והמבנה מתוכנן להתפרש על שטח כולל של 55 אלף מ"ר.
 • לכתבה המלאה
  קבוצת בסט תבנה את מרכז עזריאלי בחולון
  קבוצת בסט, בבעלות איש העסקים בדיע טנוס, זכתה במכרז של קבוצת עזריאלי לבנייתו של מרכז עזריאלי לעסקים בחולון, בהיקף של 185 מיליון שקל.
 • לכתבה המלאה
  ראיון עם אליאס טנוס - מנכ''ל קבוצת בסט
  "במקומות רבים עדיין חסרים מרכזים מסחריים" אין ספק שבחלק מהמקומות בארץ אנחנו מרגישים שיש יותר מדי קניונים, אבל ישנם מקומות רבים שעדיין חסרים בהם מרכזים מסחריים וקניונים". כך אומר אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת ב.ס.ט, אחת מחברות הייזום והביצוע הגדולות בארץ.
 • לכתבה המלאה
  אפקון מקימה שותפות עם חברת בסט לביצוע פרויקט גלובל טאוורס בפ"ת בהיקף של 380 מיליון שקל
  הפרויקט יכלול 120 אלף מ"ר משרדים בשטח של 19 דונם בהם מסחר וחניון תת קרקעי בשני מגדלים בני 32 ו-36 קומות. מועד האכלוס נקבע למרץ 2020
 • לכתבה המלאה
  חברת בסט זכתה במכרזי בנייה בהיקף של 100 מיליון שקל
  חברת הבניה ב.ס.ט. שבבעלות איש העסקים בדיע טנוס ומנוהלת על ידי בנו אליאס טנוס, זכתה באחרונה בשלושה מכרזים בשווי הכנסות כולל של 100 מיליון שקל.
 • לכתבה המלאה
  ב.ס.ט תקים מבנה משרדים ומעבדות במכון ויצמן ב-60 מיליון שקל
  מדובר במבנה בגובה 5 קומות שבנייתו תיארך כשנתיים; לאחרונה זכתה החברה במכרזים בהיקף של 230 מיליון שקל
 • לכתבה המלאה
  יוזמה: קבלנים מהנגב יבנו את עיר הבה"דים
  לפי הצעת חוק של ח"כ מירי רגב, הזכיין יחויב להעדיף קבלני משנה מהנגב. קבלנים וגורמים במשרד הביטחון פסימיים. קבלן מבאר שבע: "החוק פופוליסטי, זה לא יחזיק מים"
 • לכתבה המלאה
  ראיון מיוחד עם בדיע טנוס
  בעלי ב.ס.ט: "אין לערבים מודעות לגור בבניין 10 קומות"
 • לכתבה המלאה
  מעונות הסטודנטים הטכניון
  הטכניון חנך את מעונות הסטודנטים החדשים שנבנו על ידי חברת בסט ב-90 מיליון שקל